Southwest Region – Howard County Junior College Apr 11 to Apr 13, 2019

Results as of Apr 16, 2019

Men's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Weatherford College WEATHR 605.00
2. South Plains College SPLNS 350.00
3. Clarendon College CLAREN 285.00
4. Cisco College CISCO 270.00
5. New Mexico Junior College NMJC 230.00
6. Tarleton State University TARLET 225.00
7. Frank Phillips College FPC 175.00
8. Howard County Junior College HOWARD 170.00
8. Sul Ross State University SLROSS 170.00
10. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 150.00

Women's Team

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Tarleton State University TARLET 265.00
2. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 250.00
3. Odessa College ODESSA 230.00
4. Western Texas College WTXC 110.00
5. Weatherford College WEATHR 85.00
6. South Plains College SPLNS 72.50
7. Vernon College VERNON 30.00

Men's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Stuart, Brett Kyle CISCO 155.00
2. Bray, Paden Bryan CISCO 105.00
2. Bedke, Britton Karl SPLNS 105.00

Women's All-around

Place College / Contestant College Abbreviation Total Points
1. Hutchings, Timmi Lynne ODESSA 200.00
2. Corman, Cheylin Alexa TXTUL 120.00
3. Spielman, Shelby Victoria TXTUL 80.00

Saddle Bronc Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Lansford, Brandon SLROSS 148.0
2. Smith, Riggin Chaz CLAREN 145.0
2. Fanning, Rhett Thomas TARLET 145.0
4. Smith, Tegan Benjamin CLAREN 139.0
5. Russell, Taylor Dayne CLAREN 95.0
6. Cunningham, Colt Dan CLAREN 57.0

Bareback Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Winters, Brazos Tyrell FPC 143.0
2. Berghuis, Tyler John TARLET 141.0
3. Lammers, Bodee Lane TARLET 137.0
4. Johnson, Wyatt Karl TARLET 135.0
5. Berry, Leighton R WEATHR 136.0
6. Pedrana, Andy Ross WTXC 127.0
7. Opatmy, Justin Ryan CLAREN 126.0

Bull Riding

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Salter, Hunter Joseph NMJC 152.0
2. Kasel, Dalton HOWARD 132.0
3. Fritzlan, Colten Minford WTXC 84.0
4. Kelly, Colton David CLAREN 79.0
5. Hoffman, Donald Thomas HOWARD 69.0
6. Hart, Wyatt Gentry FPC 63.0

Tie Down Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Brennise, Kasen Hugh WEATHR 19.3
2. Thomas, Tate Matthew WEATHR 19.9
3. Webster, Chantz Paul WEATHR 21.2
4. Bedke, Britton Karl SPLNS 22.8
5. Bray, Paden Bryan CISCO 27.7
6. Arnold, Coy James WEATHR 9.7
7. Hadland, Derek Karl VERNON 35.6
7. Stuart, Brett Kyle CISCO 10.0

Steer Wrestling

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Dick, Kyler kyler TARLET 10.6
2. Stuart, Brett Kyle CISCO 12.1
3. Muth, Tyler Austin TARLET 11.7
4. Kenline, Logan William SPLNS 13.7
5. Stewart, Dawson Thomas SPLNS 14.9
6. Brown, Winston Ryder WTXAMU 17.7
7. Clevenger, Dalton Dale ODESSA 14.4
8. Martell, Scott Paul WEATHR 22.0

Team Roping Header

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. McCarley, Cameron Lane TXTUL 14.4
1. Adams, Clay Nakleby TARLET 14.7
3. Cooper, Lane Michael WEATHR 6.1
4. Thompson, Robert Stran ENMU 23.9
5. Olson, Casey James Dean NMJC 6.3
5. Quam, Grady Prescott SPLNS 6.3
7. Bedke, Britton Karl SPLNS 6.5
8. Stuart, Brett Kyle CISCO 6.7

Team Roping Heeler

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. McCarley, Colton Brice SPLNS 14.4
1. Straub, Tyler Ray TARLET 14.7
3. Blankenship, James Kirby WEATHR 6.1
4. Bell, Kyler Mack SPLNS 23.9
5. Stevens, Hayze Ross WTXC 6.3
5. Bray, Paden Bryan CISCO 6.3
7. Cotton, Kade Rance TXTUL 6.5
8. Futrell, James Clay CISCO 6.7

Barrel Racing

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Dickens, Maddy Elise TARLET 34.35
2. Armstrong, Ali Marie WTXC 34.73
3. Kennedy, Bristan Deann WEATHR 34.91
4. Hutchings, Timmi Lynne ODESSA 35.03
5. Spielman, Shelby Victoria TXTUL 35.80
6. Robinson, Rainy Janay TXTUL 35.10
7. Kenney, Brikayli Jo WEATHR 35.11
8. Bolton, Bliss Brielle ODESSA 35.20
9. Corman, Cheylin Alexa TXTUL 35.27

Breakaway Roping

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Clark, Cassidy Bryanne CISCO 6.7
2. Corman, Cheylin Alexa TXTUL 15.7
2. Medlin, Abby Laine TARLET 7.2
4. Melcher, Allisyn Layne TXTUL 2.9
4. Smith, Kennedy Rae ENMU 2.9
4. Miller, Kaytlyn Rachel SPLNS 2.9
7. Spielman, Shelby Victoria TXTUL 3.0
7. Angelone, Sarah Jo WEATHR 3.0

Goat Tying

Place College / Contestant College Abbreviation Time/Score
1. Larner, Lariat Lynn TARLET 19.2
2. Butler, Hadley Anne TARLET 19.4
3. Hutchings, Timmi Lynne ODESSA 19.5
4. Graf, Kelsey Kersh TARLET 20.1
5. Allenbrand, Timber Lane TARLET 20.5
6. Schauer, Madelyn Jean VERNON 21.7
7. Haley, Madison Renee NMJC 20.6
8. Reymore, Shaylynne Margaret SPLNS 23.2
8. Eagles, Elle Lauren SPLNS 21.8