free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - University of Wyoming May 2 to May 4, 2014
Results as of May 5, 2014
Men's Team Points
1. Eastern Wyoming College EWYC 625.00
2. Casper College CASPER 520.00
3. Gillette College GILLET 510.00
4. Northeastern Junior Coll NEJC 440.00
4. University of Wyoming UWY 440.00
6. Sheridan College SHERID 400.00
7. Lamar Community College LAMAR 180.00
8. Otero Junior College OTERO 160.00
9. Chadron State College CHADRN 40.00
Women's Team Points
1. Chadron State College CHADRN 370.00
2. Gillette College GILLET 340.00
3. Northeastern Junior Coll NEJC 180.00
4. Sheridan College SHERID 160.00
5. Lamar Community College LAMAR 150.00
6. University of Wyoming UWY 100.00
7. Central Wyoming College CWYC 70.00
8. Laramie County Community College LARMIE 60.00
9. Otero Junior College OTERO 40.00
Men's All-around Points
1. Yates, Trey Don EWYC 240.00
2. Davison, Josh Thomas EWYC 235.00
3. Van Aken, Clayton Edward UWY 220.00
3. Schuelke, Taygen Keith SHERID 220.00
5. Kammerer, Wyatt Taylor GILLET 190.00
6. Hinman, David Rodney NEJC 180.00
7. Dailey, Dustin Dale EWYC 150.00
Women's All-around Points
1. Segelke, Paxton Rhea NEJC 180.00
2. Smith, Keely Lynette LAMAR 150.00
3. Bott, Kooper Kay CASPER 105.00
4. Belus, Megan Marie GILLET 50.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Thurston, Zeke Eugene SHERID 152.0
2. Schuelke, Taygen Keith SHERID 136.0
3. Kammerer, Wyatt Taylor GILLET 134.0
4. Davison, Josh Thomas EWYC 135.0
5. Blackwell, Jade E GILLET 128.0
6. King, Wiley Cole CASPER 65.0
Bareback Riding Time/Score
1. Williams III, Neil Edward CASPER 152.0
2. Phillips, Zachariah Thomas CASPER 153.0
3. Bertsch, Dantan Cy CASPER 144.0
4. Clark, Jeffery Wyatt UWY 142.0
5. Reilly, Devan John GILLET 136.0
6. Wahlert, Dylan R LAMAR 73.0
7. Ophus, Calvin Thomas CASPER 134.0
8. Coursen, Seth Jerrad CASPER 69.0
Bull Riding Time/Score
1. Antone, Drew James CASPER 144.0
2. Schaapman, Randy Raymond LAMAR 131.0
3. Davison, Josh Thomas EWYC 128.0
4. Devol, Zach Allan OTERO 74.0
5. Richie, Jeptha Arthur CWYC 45.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Wolf, James David NEJC 23.7
1. Yates, Trey Don EWYC 26.4
3. Musick, Carson Wade EWYC 28.8
4. Van Aken, Clayton Edward UWY 29.9
5. Hinman, David Rodney NEJC 10.0
6. Prather, J.T. Terry OTERO 34.8
7. Colman, Cody Lane EWYC 30.4
8. Macomber, Logan Tyrell EWYC 35.1
Steer Wrestling Time/Score
1. Krassin, Riley Felix CASPER 10.8
2. Williams, Blake M GILLET 12.5
3. Dailey, Dustin Dale EWYC 18.3
4. Kammerer, Wyatt Taylor GILLET 18.1
5. Bond, Kelby Grant CHADRN 21.4
5. Andersen, Seth Andrew GILLET 21.9
7. Smith, Thomas Van UWY 24.6
8. Packer, Caden James EWYC 8.3
9. Schaper, Logan James SHERID 10.6
Team Roping Header Time/Score
1. Van Aken, Clayton Edward UWY 17.1
2. Schaack, Treg Albert NEJC 21.9
3. Schuelke, Taygen Keith SHERID 19.3
3. Ellerman, Brit J UWY 24.2
5. Dailey, Dustin Dale EWYC 7.5
5. Kautzman, Trae Jerry EWYC 25.3
7. Bilkey, Ali J OTERO 25.7
8. Jarrard, Jeremy Jay CWYC 8.6
Team Roping Heeler Time/Score
1. Kreutzer, Kyon Lee NEJC 17.1
2. Hinman, David Rodney NEJC 21.9
3. Foster, Lane Tate SHERID 19.3
3. Yates, Trey Don EWYC 24.2
5. Packer, Casey Robert EWYC 7.5
5. Serres, Brodey William UWY 25.3
7. Hill, Hilton Cody OTERO 25.7
8. Murphy, Logan William CASPER 8.6
Barrel Racing Time/Score
1. Engesser, Taylor Marie GILLET 30.48
2. Smith, Keely Lynette LAMAR 30.54
2. Segelke, Paxton Rhea NEJC 30.49
4. Novotny, Annie Margaret SHERID 30.57
5. Deichert, Amy Susan CHADRN 30.50
6. Lammers, Jorry Allen LARMIE 30.62
7. Roepke, Tally Mae GILLET 35.85
7. Belus, Megan Marie GILLET 30.87
7. Crossland, Jonnie Raye CWYC 35.95
Breakaway Roping Time/Score
1. Nelson, Brooke Ann CHADRN 7.6
2. Spratt, Coralee GILLET 6.8
3. Nicholls, Devin Dawn UWY 14.7
4. Livermont, Kayel Marie LARMIE 8.0
5. Wolaver, Erika A CWYC 8.3
6. Frey, Abbie CHADRN 15.8
6. Bott, Kooper Kay CASPER 3.0
8. McFadden, Kadi A LARMIE 16.3
9. Nelson, Amanda Lou CASPER 16.3
Goat Tying Time/Score
1. Winchell, Shelby Lynne CHADRN 14.9
2. Hance, Shaylee Jean CHADRN 15.7
3. Steffes, Kristi Lynn GILLET 16.1
4. Segelke, Paxton Rhea NEJC 17.9
5. Bott, Kooper Kay CASPER 16.5
6. Schwagler, Teddi Rose SHERID 7.6
7. Belus, Megan Marie GILLET 7.7
7. Smith, Keely Lynette LAMAR 19.1
9. Cunningham, Cashlee Jo SHERID 33.8
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com