free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Southwestern Oklahoma State University Apr 10 to Apr 12, 2014
Results as of Apr 14, 2014
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 430.00
2. Western Oklahoma State College WOKSC 300.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 265.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 260.00
5. Garden City Community College GARDEN 245.00
6. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 155.00
7. Connors State College CONNOR 130.00
8. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 120.00
8. Coffeyville Community College COFFEY 120.00
10. Pratt Community College PRATT 110.00
10. Kansas State University KSSU 110.00
10. Oklahoma State University OKSU 110.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 310.00
2. Panhandle State University PANHDL 308.33
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 195.00
4. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 160.00
5. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 150.00
6. Kansas State University KSSU 75.00
7. Pratt Community College PRATT 65.00
8. Oklahoma State University OKSU 55.00
9. Fort Hays State University FTHAYS 3.33
Men's All-around Points
1. Brunner, Tanner Latting KSSU 90.00
2. Schmidt, Kolton Butch SEOKSU 65.00
Women's All-around Points
1. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 160.00
2. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 135.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Henson, Dylan Miles SWOKSU 149.0
2. Harper, Joe Levi PANHDL 151.0
3. Hamm, Ty Christopher FTSCOT 148.0
4. Hamm, Cody Jay FTSCOT 137.0
5. Stratton, John Nathan PANHDL 132.0
5. Kafka, Preston William PANHDL 76.0
7. Overman, Kip Tanner FTSCOT 126.0
8. Davis, Dalton Myles SWOKSU 74.0
9. Goertzen, Cody Ryan SWOKSU 126.0
Bareback Riding Time/Score
1. Larsen, Orin John PANHDL 153.0
2. Cole, Wesley Graham PANHDL 138.0
3. Maines, Wyatt William Paul FTSCOT 134.0
4. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 131.0
5. Edmonds, Alex Daniel FTSCOT 72.0
6. Patterson, Logan Dean GARDEN 111.0
7. Glendy, William Logan PANHDL 63.0
Bull Riding Time/Score
1. Golliday, Evan Ryan GARDEN 144.0
2. Bowman, Kole Wayne CONNOR 72.0
3. Barnhill, Jeremey Lee SWOKSU 67.0
4. Frost, Josh Shane PANHDL 64.0
5. Bertus, Jeff Loren PANHDL 0.0
6. Keesaman, Kolten Michael FTSCOT 59.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Madsen, Luke Alexander WOKSC 18.5
2. Hay, Kyle Dixon SWOKSU 20.5
3. Bullock, Caleb Gene PANHDL 20.9
4. Massey, Austin Reid DODGE 9.2
5. Brunner, Tanner Latting KSSU 21.5
6. Schmidt, Kolton Butch SEOKSU 9.3
7. Young, Trey Douglas NWOKSU 9.8
7. Thurston, Chisum McClintock SEOKSU 9.8
Steer Wrestling Time/Score
1. Frost, Joe Ferd PANHDL 9.5
2. Batie, Tyler Martin PRATT 9.7
3. Culling, Stephen James NWOKSU 9.8
4. White, Brock Thomas NWOKSU 11.4
5. Vick, Logan William GARDEN 10.1
6. Bechthold, Ernest John WOKSC 10.5
7. Brunner, Tanner Latting KSSU 17.5
7. Humphrey, Dylan Connor CONNOR 18.2
Team Roping Header Time/Score
1. Munsell, Hunter Chet WOKSC 25.9
2. Berryhill, Thompson Lee OKSU 25.7
3. Green, Chance James WOKSC 25.9
4. Murray, Bryce Lane SEOKSU 6.9
5. Chumley, Cayden Cole GARDEN 8.5
6. Wideman, Nicholas D NEOKAM 8.6
7. Hatcher, Casey Lee DODGE 10.5
8. Schmidt, Kolton Butch SEOKSU 12.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Harmon, Braden Keith WOKSC 25.9
2. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 25.7
3. Hittle, Tyler Ross WOKSC 25.9
4. Frey, Shane Howard WOKSC 6.9
5. Shipman, Talon John GARDEN 8.5
6. Small, Blair Tyler NEOKAM 8.6
7. Crabtree, Austin Robert KSSU 10.5
8. Barham, Sawyer Montgomery COFFEY 12.8
Barrel Racing Time/Score
1. Miller, Emily Rose SWOKSU 35.63
1. Snow, Bailee Ann NEOKAM 35.57
3. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 36.13
4. Henderson, Sage Nicole KSSU 36.18
5. Steinhoff, Tanya Sue OKSU 40.75
6. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 17.73
7. Lenhart, Callin Jae PITT 40.75
8. LaClef, Shannon Nicole PRATT 40.96
Breakaway Roping Time/Score
1. Marlin-Kessler, Lacey Cora SEOKSU 6.9
2. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 7.2
3. Micek, Terra Seryn PANHDL 7.4
4. Micek, Alex Kaylie PANHDL 2.7
5. Samples, Micah Shay NWOKSU 8.1
6. Outhier, Amy Deen SWOKSU 3.1
7. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 8.8
8. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 3.4
9. Haugen, Hannah Lynne SWOKSU 3.5
Goat Tying Time/Score
1. Bartley, Angela Dawn SWOKSU 15.6
2. Foos, Samantha Kristine PANHDL 16.4
3. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 16.5
4. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 17.1
5. Miller, Shayna Lyn PRATT 17.6
6. Christen, Alexis Marie PANHDL 20.5
7. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 17.9
8. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 18.0
9. White, Megan Lee SWOKSU 18.1
9. Ouellette, Tonnica Nykole FTHAYS 18.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com