free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Southwest Region - Sul Ross State University Sep 25 to Sep 27, 2014
Results as of Sep 29, 2014
Men's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 730.00
2. Weatherford College WEATHR 605.00
3. Western Texas College WTXC 320.00
4. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 260.00
4. Ranger College RANGER 260.00
6. Odessa College ODESSA 200.00
7. Clarendon College CLAREN 110.00
7. South Plains College SPLNS 110.00
9. New Mexico Junior College NMJC 90.00
10. Eastern New Mexico University ENMU 80.00
Women's Team Points
1. Odessa College ODESSA 230.00
2. Eastern New Mexico University ENMU 145.00
3. Tarleton State University TARLET 135.00
4. Western Texas College WTXC 115.00
5. New Mexico Junior College NMJC 95.00
6. Sul Ross State University SLROSS 55.00
7. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 15.00
Men's All-around Points
1. Cooke, Seth Durham WEATHR 215.00
1. Lane, Coulter Jace TARLET 215.00
3. Duncan, Landyn Paul WEATHR 160.00
3. Thorp, Wesley Jameson RANGER 160.00
5. Harmon, Coledon Kyle WEATHR 95.00
Women's All-around Points
1. Bane, Lauren Ashley TARLET 135.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Lane, Coulter Jace TARLET 152.0
2. Antonick, Treyson Chase TXTUL 149.0
3. Jackson, Colten Lee CLAREN 150.0
4. Lockhart, Tanner WTXC 138.0
4. Boyce, Hawkins Shane ODESSA 144.0
6. Cress, Brody Sage TARLET 75.0
6. Burr, Preston Ross NMJC 75.0
8. Tolbert, Clayton Lane RANGER 70.0
Bareback Riding Time/Score
1. Reilly, Devan John TARLET 153.0
2. Williams, Austin Robert ODESSA 152.0
3. O'Connell, Shane Michael WTXC 152.0
4. Lomax, Zachary William RANGER 145.0
5. Howlett, Jamie John WTXC 146.0
6. Lamb, Kody Norman Allan TARLET 146.0
7. Kidd, Jack Alexander WTXC 74.0
8. Gibson, Shon Brett TARLET 138.0
Bull Riding Time/Score
1. Oleson, Brady James ODESSA 164.0
2. Beaty, Colten Reid VERNON 156.0
3. Huff, Jacob C RANGER 81.0
4. Blanton, Andrew G HOWARD 77.0
5. Worden, Michael Dylan VERNON 74.0
6. Danley, Willis Alonzo ODESSA 61.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Stowe-Corman, Stetson Ty TXTUL 18.8
2. Loiselle, Logan James TARLET 19.9
3. Duncan, Landyn Paul WEATHR 19.6
4. Hedeman, Robert Lane TARLET 21.6
4. Teague, Randall Tate SPLNS 8.5
6. Gifford, Cole Alan TARLET 25.2
6. Bonnett, Keely Melvin David NMJC 9.7
8. Harmon, Coledon Kyle WEATHR 9.8
9. McCullar, Preston Dee ENMU 31.3
10. Thorp, Wesley Jameson RANGER 10.0
Steer Wrestling Time/Score
1. Cooke, Seth Durham WEATHR 10.0
2. DeHart, Cutter Kristian WTXC 10.3
3. Melvin, Jace Wyatt TARLET 11.1
4. Harmon, Coledon Kyle WEATHR 11.4
5. Lane, Coulter Jace TARLET 12.2
5. Mahaffey, Kody WEATHR 4.8
7. Tash, James Michael RANGER 5.3
8. Bechthold, Ernest John WTXAMU 18.6
Team Roping Header Time/Score
1. Tew, Casey T WEATHR 13.5
2. Macy, Aaron Kyle WEATHR 14.3
3. Dukes, Ben VERNON 16.7
4. Busby, Garrett Jay WEATHR 23.6
4. Duncan, Landyn Paul WEATHR 20.8
6. Crist, Austin Lance Lee SPLNS 6.7
7. Shelton, Addison Bruce RANGER 7.0
Team Roping Heeler Time/Score
1. Williams, Landon Howell TARLET 13.5
2. Thorp, Wesley Jameson RANGER 14.3
3. Corona, Esteban Enrique VERNON 16.7
4. Cooke, Seth Durham WEATHR 20.8
4. Lord, Levi Garrett ENMU 23.6
6. Blanchard, Pace Conor WEATHR 6.7
7. Williams, Jhett Aspen RANGER 7.0
Barrel Racing Time/Score
1. McLeod, Lindsey Michele TARLET 32.58
2. Dick, Rylee Jo ODESSA 32.73
3. Herrmann, Shelby N TARLET 32.77
4. Lamarche, Dania TARLET 32.96
5. Collier, Kellie Brianne NMJC 33.01
6. Wright, Jordan Elizabeth TARLET 33.03
7. Badham, Katelyn Rae ODESSA 38.17
8. Urbanek, Alyssa Ann TARLET 33.08
9. Chase, Emmalee Marie ENMU 33.33
Breakaway Roping Time/Score
1. Motley, Sierra Sage TARLET 5.6
2. Tunink, Tamara Faye WTXC 5.8
3. Kamm, Kaci Rae ODESSA 6.5
4. Arnold, Chelsi Annele TXTUL 6.9
5. Bane, Lauren Ashley TARLET 2.3
6. Robinson, Randi Kay SLROSS 15.2
7. Sharp, Zoey Lee ENMU 2.6
8. Eakin, Caitlin Elizabeth TARLET 15.7
9. Watt, Kipty Teale TXTUL 2.7
Goat Tying Time/Score
1. Todd, Hayden Shea ENMU 15.1
2. Dent, Aspyn Felice WEATHR 15.2
3. Gunkel, Sarah Elizabeth TXTUL 15.6
4. Bane, Lauren Ashley TARLET 16.1
5. Wagner, McKenna Kring TARLET 7.4
6. Galloway, Jessa Rain TXTUL 16.9
7. Burton, Anna Jade NMJC 20.1
8. Cleveland, Kortney Noelle ENMU 17.6
9. Kirkes, Jessie Le TXTUL 18.2
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com