free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 




















2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Rogers State University Apr 17 to Apr 19, 2009
Results as of Apr 20, 2009
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 620.00
2. Colby Community College COLBY 535.00
3. Fort Scott Community College FTSCOT 470.00
4. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 265.00
5. Rogers State University ROGERS 260.00
6. Connors State College CONNOR 185.00
7. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 175.00
8. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 155.00
9. Garden City Community College GARDEN 140.00
10. Dodge City Community College DODGE 130.00
Women's Team Points
1. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 360.00
2. Western Oklahoma State College WOKSC 310.00
3. Oklahoma State University OKSU 180.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 140.00
5. Panhandle State University PANHDL 125.00
6. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 115.00
7. Rogers State University ROGERS 95.00
8. Garden City Community College GARDEN 60.00
8. Bacone College BACONE 60.00
10. Coffeyville Community College COFFEY 40.00
Men's All-around Points
1. Reynolds, Tyrell Garrett COLBY 255.00
2. Scheer, Cort Maclain PANHDL 200.00
3. Deckard, Kyle Blake SEOKSU 155.00
4. Payne, George Wade SWOKSU 125.00
Women's All-around Points
1. Parker, Caila Rai WOKSC 190.00
2. Muncy, Jordan Laine PANHDL 125.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Scheer, Cort Maclain PANHDL 154.0
2. Braden, Chad Ray FTSCOT 152.0
3. Schafer, Seth Michael PANHDL 146.0
4. Payne, George Wade SWOKSU 145.0
5. Larsen, Tyrel Cope PANHDL 142.0
6. Crowser, Troy Ole PANHDL 144.0
7. West, Tyler Albert FTSCOT 73.0
8. Hand, Shane Edward FTSCOT 70.0
8. Bertram, Casey W WOKSC 70.0
Bareback Riding Time/Score
1. Bond, Austin James FTSCOT 153.0
2. Morton, Frank Scott DODGE 144.0
3. Lovinggood, Chancy Mac NWOKSU 146.0
4. Gracia, Dusty Wayne SWOKSU 142.0
5. Burton, Clinton Henry NWOKSU 134.0
6. Teel, Cody Alan SWOKSU 136.0
7. Feidler, Kenny Michael NWOKSU 68.0
Bull Riding Time/Score
1. McKellips, Jake Tyler FTSCOT 144.0
2. Mead, Jeston Michael GARDEN 142.0
3. Kastner, Trevor John WOKSC 143.0
4. Donaldson, Kolt Ryan CONNOR 143.0
5. Corrigan, Jordan James FTSCOT 84.0
6. Payne, George Wade SWOKSU 74.0
7. Bailey, Colt Lynn FTSCOT 68.0
7. Hiatt, Carrson Paul FTSCOT 68.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Reynolds, Tyrell Garrett COLBY 17.3
2. Dietz, Perry Wayne NWOKSU 18.2
3. Deckard, Kyle Blake SEOKSU 19.0
4. Meier, Larry Don PANHDL 18.4
5. Scheer, Cort Maclain PANHDL 20.0
5. Blanton, Luke Andrew NWOKSU 8.6
7. Fleming, Matt Kenneth SWOKSU 23.0
8. Thompson, Vincent DeMarco BACONE 9.2
Steer Wrestling Time/Score
1. Jolly, Jesse Cade PANHDL 6.8
1. McFarren, Brady Philip FTSCOT 6.8
3. Robinson, Benjamin Caine COLBY 7.4
4. Roworth, Dayton Rae WOKSC 7.5
5. Volker, Brandon D NWOKSU 7.9
6. Irwin, Kyle Blade WOKSC 7.8
7. Summers, Kaleb Daniel OKSU 3.6
8. Johnson, Jake Richard NEOKAM 8.1
8. Spanel, Bret Ray COLBY 8.1
Team Roping Header Time/Score
1. Vaske, Brandon George NEOKAM 12.5
2. Walters, Tavis Otto ROGERS 17.7
3. Coulter, Reagan Andrew COLBY 13.7
4. Spears, Lucas Lane CONNOR 17.7
5. Moore, Jeffrey Cole FTSCOT 18.5
6. Wilson, Cole Wade NWOKSU 29.0
7. Deckard, Kyle Blake SEOKSU 18.5
8. Giles, John Wayne ROGERS 24.5
9. Parkin, Zack John GARDEN 36.9
Team Roping Heeler Time/Score
1. Carlin, Cody Wayne NEOKAM 12.5
2. Peverley, Clinton Orin ROGERS 17.7
3. Reynolds, Tyrell Garrett COLBY 13.7
4. McElhaney, Tanner Thomas CONNOR 17.7
5. Moore, John Curtis FTSCOT 18.5
6. McMaster, Dawson Joel Ray COLBY 29.0
7. Holland, Lucas James KSSU 18.5
8. Holland, James Drury KSSU 24.5
9. Britton, Jesse Alan GARDEN 36.9
Barrel Racing Time/Score
1. Holt, Leslie Rachelle OKSU 29.47
2. Parker, Caila Rai WOKSC 29.58
3. Johnson, Jessica Nicole WOKSC 29.63
4. Nida, Haley Patz NWOKSU 29.89
5. Rahm, Brittany N BACONE 30.22
6. Campbell, Lauren Kathleen COFFEY 29.97
7. Seabourn, Rosie Sabra OKSU 30.13
7. Hays, Lila Rashell SEOKSU 30.10
Breakaway Roping Time/Score
1. Holliday, Taylor Rhae WOKSC 5.6
2. Hutton, Kendyl Delaine FTSCOT 5.8
3. Vaughn, Cassandra Lyn ROGERS 5.9
3. Muncy, Jordan Laine PANHDL 5.9
5. Bates, Molly Ann NWOKSU 6.9
6. Elwood, Jamie Rae FTHAYS 15.2
6. Durkes, Stephanie Irene GARDEN 2.8
8. Binder, Jessica Lynette NWOKSU 7.1
9. Peterson, Kandice Jean NWOKSU 3.1
Goat Tying Time/Score
1. Vogt, Toya Ivy NWOKSU 13.8
2. Outhier, Amy Deen SWOKSU 15.1
3. Boulware, Brooke Ashton NWOKSU 15.2
4. Inlow, Brooke Ashlee NWOKSU 15.4
5. Brandemuehl, Nicole Marie GARDEN 15.6
6. Parker, Caila Rai WOKSC 7.2
7. Wilson, Robbie Lynn NWOKSU 16.0
8. Muncy, Jordan Laine PANHDL 24.9
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com