free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 




















2013-2014 Rodeo Results
Central Plains Region - Pratt Community College Oct 4 to Oct 6, 2013
Results as of Oct 7, 2013
Men's Team Points
1. Fort Scott Community College FTSCOT 470.00
2. Panhandle State University PANHDL 405.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 390.00
4. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 385.00
5. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 355.00
6. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 320.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 155.00
8. Pratt Community College PRATT 150.00
9. Oklahoma State University OKSU 90.00
9. Coffeyville Community College COFFEY 90.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 555.00
2. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 195.00
3. Panhandle State University PANHDL 140.00
4. Pratt Community College PRATT 60.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 60.00
6. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 40.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 20.00
8. Connors State College CONNOR 10.00
Men's All-around Points
1. Worley, Tyler DeWayne NEOKAM 150.00
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 120.00
3. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 115.00
Women's All-around Points
1. Miller, Emily Rose SWOKSU 240.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Davis, Dalton Myles SWOKSU 144.0
2. Cress, Blaze Colton PANHDL 141.0
3. Goertzen, Cody Ryan SWOKSU 127.0
4. Hamm, Ty Christopher FTSCOT 127.0
5. Reed, Audy Dennis PANHDL 71.0
6. Watson, Jacob Darwin PANHDL 67.0
7. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 64.0
Bareback Riding Time/Score
1. Graham, Austin Don FTSCOT 151.0
2. Rickman, Ryan Allen FTSCOT 144.0
3. Larsen, Orin John PANHDL 141.0
4. Glendy, William Logan PANHDL 137.0
5. Cooper, Brody Lane FTSCOT 130.0
6. Patterson, Logan Dean GARDEN 120.0
7. Delgado, Colton Blake FTSCOT 111.0
Bull Riding Time/Score
1. Kimzey, Sage Steele SWOKSU 171.0
2. King, David Andrew FTSCOT 156.0
3. Frost, Joe Ferd PANHDL 146.0
4. Bertus, Jeff Loren PANHDL 144.0
5. Zeigler, Kyle Dean PRATT 80.0
6. Hessman, Tyler Lane PANHDL 77.0
7. McKellips, Colton Tyler FTSCOT 74.0
8. Larsen, Kane Steele PANHDL 73.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Holder, Dillon C SEOKSU 18.4
2. Young, Trey Douglas NWOKSU 19.0
3. Worley, Tyler DeWayne NEOKAM 20.9
4. Ratliff, Cooper Thomas SEOKSU 21.5
5. Litton, Logan Dale PANHDL 10.1
5. Layton, Tylen NEOKAM 22.3
7. Pearce, Hayden Michael NWOKSU 10.6
8. Edler, Jacob Donald WOKSC 30.4
9. Hale, Tee Wacey NWOKSU 31.4
Steer Wrestling Time/Score
1. VanPetten, Jarek Allen WOKSC 11.6
2. Nelson, Trever James WOKSC 11.9
3. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 12.2
4. Culling, Stephen James NWOKSU 12.5
5. Rice, Richard K NEOKAM 15.8
5. Snider, Kent Walter DODGE 14.2
7. Frost, Joe Ferd PANHDL 6.3
7. Batie, Tyler Martin PRATT 14.8
9. Domer, Ryan Michael NWOKSU 7.4
Team Roping Header Time/Score
1. Fox, Ethan Douglas SEOKSU 14.8
2. Richards, Dalton Benjamin NWOKSU 18.5
3. Lagasse, Layne Harold NWOKSU 16.3
4. Berryhill, Thompson Lee OKSU 20.0
5. Duff, Branden Michael NEOKAM 20.3
6. Bachman, Bailey Bodean PRATT 6.2
7. Branstetter, Tyler Joe NEOKAM 22.8
8. Basye, Hunter Thomas James GARDEN 27.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Boekhaus, Chase William NWOKSU 14.8
2. Whiddon, Benjamin Wayne WOKSC 18.5
3. Sheets, Tad Blaine NWOKSU 16.3
4. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 20.0
5. Worley, Tyler DeWayne NEOKAM 20.3
6. Whetham, Ryan Kyle PRATT 6.2
7. Long, Dakota Shawn NEOKAM 22.8
8. Kastl, Kolton Shawn PRATT 27.8
Barrel Racing Time/Score
1. Miller, Emily Rose SWOKSU 34.84
2. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 34.95
3. Arnold, Jaden Fae NOKC 35.22
4. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 35.41
4. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 40.11
6. Moore, Mattie Elizabeth NEOKAM 35.72
7. Cahoy, Kylee Jo NWOKSU 35.52
8. Lenhart, Callin Jae PITT 35.77
8. Outhier, Amy Deen SWOKSU 40.23
Breakaway Roping Time/Score
1. Samples, Micah Shay NWOKSU 8.2
2. Peterson, Kaitlin Grace PANHDL 8.5
3. Micek, Terra Seryn PANHDL 10.0
4. Meier, Libbie Lynae PANHDL 3.1
5. Cross, Jaice Lane FTSCOT 3.6
6. Miller, Saige McKenzie NEOKAM 3.9
7. Russell, Jimmye Melilah CONNOR 4.1
Goat Tying Time/Score
1. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 16.1
2. Kimzey, Dusta Lee SWOKSU 16.8
3. Miller, Emily Rose SWOKSU 17.3
3. Schweer, Kashly Rene PANHDL 17.2
5. Hansen, Kodi Elizabeth NWOKSU 17.3
6. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 21.7
7. Bartley, Angela Dawn SWOKSU 8.6
7. Budvarson, Cheyenne Lynn WOKSC 17.7
7. White, Megan Lee SWOKSU 17.7
10. Campbell, Kasey LeeAnn NWOKSU 28.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com