free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Panhandle State University Apr 24 to Apr 26, 2014
Results as of Apr 28, 2014
Men's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 615.00
2. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 600.00
3. Panhandle State University PANHDL 355.00
4. Garden City Community College GARDEN 230.00
5. Western Oklahoma State College WOKSC 140.00
6. Dodge City Community College DODGE 100.00
6. Pratt Community College PRATT 100.00
8. Coffeyville Community College COFFEY 80.00
8. Oklahoma State University OKSU 80.00
10. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 75.00
Women's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 275.00
2. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 260.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 155.00
4. Western Oklahoma State College WOKSC 150.00
5. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 120.00
6. Coffeyville Community College COFFEY 80.00
7. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 50.00
8. Fort Hays State University FTHAYS 5.00
8. Fort Scott Community College FTSCOT 5.00
Men's All-around Points
1. Basye, Hunter Thomas James GARDEN 230.00
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 205.00
3. Domer, Ryan Michael NWOKSU 105.00
4. Johnsrud, Benjamin Lee DODGE 100.00
Women's All-around Points
1. Samples, Micah Shay NWOKSU 100.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 151.0
2. Davis, Dalton Myles SWOKSU 148.0
3. Harper, Joe Levi PANHDL 148.0
4. Elliott, Clay George PANHDL 146.0
5. Henson, Dylan Miles SWOKSU 78.0
6. Kafka, Preston William PANHDL 140.0
7. Guin, Brewster Tom PANHDL 74.0
8. Goertzen, Cody Ryan SWOKSU 133.0
Bareback Riding Time/Score
1. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 150.0
2. Cole, Wesley Graham PANHDL 143.0
3. Glendy, William Logan PANHDL 136.0
4. Patterson, Logan Dean GARDEN 126.0
5. Willems, Jacob Aaron FTHAYS 68.0
6. Maines, Wyatt William Paul FTSCOT 0.0
6. Cooper, Brody Lane FTSCOT 62.0
Bull Riding Time/Score
1. Kimzey, Sage Steele SWOKSU 158.0
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 75.0
3. Andrews, Mickey Brook SWOKSU 74.0
4. Leavitt, Casey Justin PRATT 72.0
4. Hyder, Lane Garrett SWOKSU 72.0
6. Jacklin, Dustin Ray PRATT 63.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Long, Berk Dean NWOKSU 22.2
2. Young, Trey Douglas NWOKSU 24.6
3. Lako, Chase Alan NWOKSU 23.8
4. Bullock, Caleb Gene PANHDL 26.0
5. Domer, Ryan Michael NWOKSU 31.9
6. Bowen, Mason Bradee NWOKSU 9.9
7. Nelson, Trever James WOKSC 30.5
8. Johnsrud, Benjamin Lee DODGE 10.2
Steer Wrestling Time/Score
1. Culling, Stephen James NWOKSU 9.7
2. Basye, Hunter Thomas James GARDEN 10.1
3. Frost, Joe Ferd PANHDL 10.6
4. Johnsrud, Benjamin Lee DODGE 11.9
5. Woodward, Jess Carl NWOKSU 5.1
6. Hale, Tee Wacey NWOKSU 12.5
7. Brunner, Tanner Latting KSSU 12.9
8. Whetham, Ryan Kyle PRATT 12.6
Team Roping Header Time/Score
1. Munsell, Hunter Chet WOKSC 15.8
2. Warner, Parker Ray NWOKSU 16.3
3. Berryhill, Thompson Lee OKSU 18.6
3. Basye, Hunter Thomas James GARDEN 17.1
5. Fox, Ethan Douglas SEOKSU 17.4
6. Worley, Tyler DeWayne NEOKAM 6.5
7. Chace, Kelsie Rae SWOKSU 7.6
8. Litton, Logan Dale PANHDL 23.1
Team Roping Heeler Time/Score
1. Harmon, Braden Keith WOKSC 15.8
2. Searcy, Dustin Kyle NWOKSU 16.3
3. Kastl, Kolton Shawn PRATT 17.1
3. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 18.6
5. Boekhaus, Chase William NWOKSU 17.4
6. Sheets, Tad Blaine NWOKSU 6.5
7. Domer, Ryan Michael NWOKSU 7.6
8. Stump, Frank Foster PANHDL 23.1
Barrel Racing Time/Score
1. Prentice, Kaitlyn Michelle SEOKSU 34.40
2. Snow, Bailee Ann NEOKAM 34.32
3. Flynn, Ari-Anna Elise SEOKSU 34.58
4. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 34.90
4. Steinhoff, Tyrney Sue COFFEY 34.84
6. Price, Elli Jo NEOKAM 39.80
6. Samples, Micah Shay NWOKSU 35.23
Breakaway Roping Time/Score
1. Hall, Whitney Nicole WOKSC 6.6
1. Ingram, Liza Rae NWOKSU 6.0
3. Angelone, Martha Suzanne WOKSC 15.8
4. Samples, Micah Shay NWOKSU 2.7
4. Moyer, Annie Danielle PANHDL 9.1
6. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 3.0
7. Ouellette, Tonnica Nykole FTHAYS 3.1
7. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 3.1
Goat Tying Time/Score
1. Bartley, Angela Dawn SWOKSU 17.2
2. Foos, Samantha Kristine PANHDL 17.7
3. Allred, Laremi Brette PANHDL 17.6
4. Miller, Saige McKenzie NEOKAM 18.2
5. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 18.5
6. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 19.3
7. Schweer, Kashly Rene PANHDL 18.8
8. Mumbrue, Brittany Lee FTSCOT 19.2
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com