free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Northwestern Oklahoma State University Oct 31 to Nov 2, 2013
Results as of Nov 5, 2013
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 840.00
2. Oklahoma State University OKSU 360.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 330.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 200.00
5. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 180.00
6. Pratt Community College PRATT 170.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 100.00
8. Connors State College CONNOR 75.00
9. Colby Community College COLBY 70.00
9. Coffeyville Community College COFFEY 70.00
Women's Team Points
1. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 370.00
2. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 340.00
3. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 195.00
4. Oklahoma State University OKSU 80.00
5. Connors State College CONNOR 75.00
6. Fort Scott Community College FTSCOT 60.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 50.00
8. Kansas State University KSSU 20.00
9. Fort Hays State University FTHAYS 15.00
10. Panhandle State University PANHDL 10.00
10. Pratt Community College PRATT 10.00
Men's All-around Points
1. Frost, Joe Ferd PANHDL 265.00
2. Larsen, Orin John PANHDL 255.00
3. Bullock, Caleb Gene PANHDL 175.00
4. Phillips, Lucas Ray PANHDL 140.00
5. Nelson, Trever James WOKSC 10.00
Women's All-around Points
1. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 270.00
2. Price, Elli Jo NEOKAM 195.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Elliott, Clay George PANHDL 148.0
2. Reed, Audy Dennis PANHDL 132.0
3. Watson, Jacob Darwin PANHDL 136.0
4. Larsen, Orin John PANHDL 118.0
5. Cress, Blaze Colton PANHDL 72.0
6. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 66.0
Bareback Riding Time/Score
1. Larsen, Orin John PANHDL 151.0
2. Graham, Austin Don FTSCOT 150.0
3. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 147.0
4. Glendy, William Logan PANHDL 137.0
5. Rickman, Ryan Allen FTSCOT 135.0
6. Nicholson, Levi Randall SWOKSU 134.0
7. Pasour, Tyler Clinton SWOKSU 70.0
8. Patterson, Logan Dean GARDEN 132.0
Bull Riding Time/Score
1. Kimzey, Sage Steele SWOKSU 166.0
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 158.0
3. Ward, Treven Gene CONNOR 148.0
4. Andrews, Mickey Brook SWOKSU 77.0
5. Taylor, Jared S CONNOR 76.0
5. Cook, Steven Zane CONNOR 76.0
5. Bertus, Jeff Loren PANHDL 76.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Young, Trey Douglas NWOKSU 20.0
2. Bullock, Caleb Gene PANHDL 20.0
3. Seifert, John Steven OKSU 20.5
4. Rieker, Cody Cinch COLBY 21.6
5. Johnson, Trey L NEOKAM 9.7
6. Long, Berk Dean NWOKSU 21.6
7. Felts, Jace Chandler PANHDL 21.7
8. Rich, Douglas Lane WOKSC 9.9
9. Nelson, Trever James WOKSC 10.1
9. Phillips, Lucas Ray PANHDL 25.4
Steer Wrestling Time/Score
1. Batie, Tyler Martin PRATT 9.9
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 11.4
2. Uptain, Wyatt James PANHDL 11.7
4. Herl, Jon Laine WOKSC 11.6
5. VanPetten, Jarek Allen WOKSC 13.0
6. Humphrey, Dylan Connor CONNOR 13.2
7. Woodward, Jess Carl NWOKSU 5.0
8. Nelson, Trever James WOKSC 22.5
8. Brunner, Tanner Latting KSSU 22.7
Team Roping Header Time/Score
1. Remington, Cole Dempsey PANHDL 12.3
2. Phillips, Lucas Ray PANHDL 12.7
3. Gulick, Kurt Taylor OKSU 13.4
4. Berryhill, Thompson Lee OKSU 17.4
5. White, Megan Lee SWOKSU 14.9
6. Bullock, Caleb Gene PANHDL 16.2
6. Branstetter, Tyler Joe NEOKAM 19.8
8. Pearce, Hayden Michael NWOKSU 7.2
Team Roping Heeler Time/Score
1. Remington, Cody Stephen PANHDL 12.3
2. Stephens, Connor Carl PANHDL 12.7
3. Becker, Justin Edward OKSU 13.4
4. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 17.4
5. Bowers, Chase James SEOKSU 14.9
6. Long, Dakota Shawn NEOKAM 19.8
6. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 16.2
8. Culling, Stephen James NWOKSU 7.2
Barrel Racing Time/Score
1. Samples, Micah Shay NWOKSU 29.42
2. Huckle, Kegan Jean OKSU 29.54
3. Price, Elli Jo NEOKAM 29.80
4. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 41.62
5. Carlile, Micaela Rae SEOKSU 30.23
6. Fanning, Kelsey Elaine NWOKSU 34.47
7. Bryant, Mary Kathryn NEOKAM 30.27
8. Cahoy, Kylee Jo NWOKSU 15.89
9. Bowen, Morgan Dawn FTSCOT 34.36
9. Miller, Emily Rose SWOKSU 39.45
Breakaway Roping Time/Score
1. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 6.3
2. Price, Elli Jo NEOKAM 6.4
3. Larrabee, Kyre Ellen OKSU 6.5
4. Russell, Jimmye Melilah CONNOR 6.5
5. Trent, Taige ShiAnn NWOKSU 2.3
5. Cross, Jaice Lane FTSCOT 6.7
7. Spitzke, Dana Alexandra WOKSC 2.8
7. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 6.6
9. Coffman, Tylee Jade FTHAYS 3.1
9. Pontius, Kesley Dorothea NWOKSU 7.0
Goat Tying Time/Score
1. Kile, Karley Lynn NWOKSU 12.8
2. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 12.9
3. Hansen, Kodi Elizabeth NWOKSU 13.4
4. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 13.8
5. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 13.7
6. Leonhard, Shelby Lawrence KSSU 15.5
7. Schweer, Kashly Rene PANHDL 14.7
7. Miller, Shayna Lyn PRATT 14.7
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com