free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Great Plains Region - North Dakota State University #2 Oct 15 to Oct 16, 2011
Results as of Oct 17, 2011
Men's Team Points
1. South Dakota St Univ SDSU 790.00
2. Iowa Central Comm Coll IACCC 740.00
3. Black Hills State University BLKHIL 435.00
4. Dickinson State University DICKSN 380.00
5. Mitchell Technical Institute MTI 250.00
6. Hastings College HASTC 215.00
7. Nebraska College of Tech. Agriculture NECTA 110.00
8. University of Nebraska-Lincoln UNE 60.00
9. North Dakota State Univ NDSU 40.00
10. Univ of Wisconsin-River Falls UWIRF 10.00
Women's Team Points
1. Dickinson State University DICKSN 570.00
2. Black Hills State University BLKHIL 340.00
3. South Dakota St Univ SDSU 285.00
4. North Dakota State Univ NDSU 215.00
5. Iowa Central Comm Coll IACCC 130.00
Men's All-around Points
1. Zwiefel, Justin Lavan SDSU 410.00
2. Hupp, Trevor Ryan SDSU 230.00
3. Sanderson, Kyle Allen HASTC 215.00
4. Williams, Taylor Ray BLKHIL 175.00
5. Berends, Levi Michael IACCC 170.00
6. George, William Austin IACCC 95.00
7. Johnston, Calder Gene SDSU 60.00
Women's All-around Points
1. Grann, Bobbi Jo DICKSN 270.00
2. Bateman, Jessie Kay NDSU 185.00
3. Waldo, Laura Gene DICKSN 180.00
4. Schubert, Danielle Louise SDSU 130.00
5. Shoemaker, Taylor Ashton BLKHIL 120.00
6. Richter, Kelsey Marie SDSU 95.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Hump, Dalton Dayne MTI 137.0
2. Bonner, Beau Ted IACCC 120.0
3. Knoll, Riley Patrick DICKSN 80.0
4. Boyle, Bryan Paul SDSU 58.0
Bareback Riding Time/Score
1. O'Connell, Tim Ray IACCC 151.0
2. Martin, David William IACCC 132.0
3. Berends, Levi Michael IACCC 125.0
4. Schwedhelm, Nicholas Charles SDSU 117.0
5. Strecker, Caleb Christ DICKSN 112.0
5. Smith, Blake Miles DICKSN 73.0
7. Pelton, Jordan Dennis DICKSN 68.0
8. Anderson, Tanner Eugene SDSU 111.0
9. Jensen, Christian Michael SDSU 108.0
Bull Riding Time/Score
1. Young, John Driscol IACCC 143.0
2. Mora, Ezekial James NECTA 83.0
3. Berends, Levi Michael IACCC 77.0
4. Traylor, Garrett Austin DICKSN 67.0
4. Bullock, Cody James BLKHIL 67.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Zwiefel, Justin Lavan SDSU 19.0
2. Hall, Dalton David BLKHIL 21.3
3. Hupp, Trevor Ryan SDSU 22.5
4. George, William Austin IACCC 23.1
5. Cowan, Pat Lucas SDSU 23.5
6. Johnston, Calder Gene SDSU 10.8
7. Wznick, Tanner James DICKSN 30.3
8. Treeby, Wyatt Dickinson BLKHIL 25.5
9. Williams, Taylor Ray BLKHIL 27.3
Steer Wrestling Time/Score
1. Sanderson, Kyle Allen HASTC 9.4
2. Schubert, Luke Andrew SDSU 9.4
3. Zwiefel, Justin Lavan SDSU 10.9
4. Olson, Shane Samuel BLKHIL 3.5
4. Hupp, Trevor Ryan SDSU 11.0
6. Morem, Mitchell Peter SDSU 11.1
7. Grann, Benjamin Wilson NDSU 4.5
8. Albers, Chase Allen LATI 4.7
9. Johnston, Calder Gene SDSU 12.0
Team Roping Header Time/Score
1. Harris, Turner Knut DICKSN 13.3
2. Zwiefel, Justin Lavan SDSU 13.2
3. Hupp, Trevor Ryan SDSU 6.5
3. Krantz, Ty Douglas BLKHIL 23.8
5. Sanderson, Kyle Allen HASTC 6.8
6. George, William Austin IACCC 7.9
7. Waldo, Laura Gene DICKSN 8.7
Team Roping Heeler Time/Score
1. Williams, Taylor Ray BLKHIL 13.3
2. Miller, Taylor Lee SDSU 13.2
3. Wickum, Dillon Wesley DICKSN 23.8
3. Harris, Ryan Glenn MTI 6.5
5. Judge, Tad Michael UNE 6.8
6. Donnelly, Troy Johnathon SDSU 7.9
7. Wier, Logan Wyatt UWIRF 8.7
Barrel Racing Time/Score
1. Bateman, Jessie Kay NDSU 25.91
1. Grann, Bobbi Jo DICKSN 25.67
3. Schubert, Danielle Louise SDSU 26.41
4. Worth, Calley Marie NSU 26.42
4. Edleman, Emily Jean SDSU 12.77
6. Goulet, Lindsey Ann BLKHIL 26.44
6. Painter, Joey Lynn BLKHIL 31.23
8. Rist, Jordan Lee NDSU 12.93
9. Wait, Brittany Jane SDSU 26.78
Breakaway Roping Time/Score
1. Sippel, Taryn Marie SDSU 5.4
2. Schaper, Ashley Dawn DICKSN 6.1
3. Johnson, Jordyn Caresse BLKHIL 5.9
4. Shoemaker, Taylor Ashton BLKHIL 6.2
5. Smith, Bailie Jo IACCC 2.6
6. Bateman, Jessie Kay NDSU 6.8
7. Park, Kaci Jean SDSU 6.9
7. Richter, Kelsey Marie SDSU 2.7
Goat Tying Time/Score
1. Waldo, Laura Gene DICKSN 11.9
2. Grann, Bobbi Jo DICKSN 12.4
3. Bindl, Brooke Marie IACCC 13.7
4. Richter, Kelsey Marie SDSU 14.0
5. Yordy, Shandel Anne BLKHIL 14.0
6. Schubert, Danielle Louise SDSU 6.2
6. Shoemaker, Taylor Ashton BLKHIL 6.2
8. Gjermundson, Jori Ann DICKSN 14.6
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com