free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Laramie County Community College Oct 10 to Oct 12, 2014
Results as of Oct 13, 2014
Men's Team Points
1. Casper College CASPER 375.00
2. University of Wyoming UWY 330.00
3. Northeastern Junior Coll NEJC 312.50
4. Sheridan College SHERID 305.00
5. Laramie County Community College LARMIE 272.50
6. Gillette College GILLET 255.00
7. Chadron State College CHADRN 140.00
7. Eastern Wyoming College EWYC 140.00
9. Central Wyoming College CWYC 55.00
10. Lamar Community College LAMAR 35.00
Women's Team Points
1. Gillette College GILLET 305.00
2. Laramie County Community College LARMIE 175.00
2. University of Wyoming UWY 175.00
4. Eastern Wyoming College EWYC 80.00
5. Northeastern Junior Coll NEJC 75.00
5. Otero Junior College OTERO 75.00
7. Sheridan College SHERID 55.00
8. Chadron State College CHADRN 50.00
8. Central Wyoming College CWYC 50.00
10. Lamar Community College LAMAR 20.00
Men's All-around Points
1. Mann, Wyatt T EWYC 232.50
2. Colman, Cody Lane EWYC 185.00
3. Clark, Trig Gordon SHERID 175.00
4. Anders, Kalane Edmond LARMIE 167.50
5. Williams III, Neil Edward CASPER 130.00
6. Hinman, David Rodney NEJC 127.50
Women's All-around Points
1. Deichert, Amy Susan CHADRN 50.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Dinwoodie, Brady Edward UWY 133.0
2. Deal, Kash B SHERID 146.0
3. Hageman, Wyatt William UWY 122.0
4. Harrell, Justin Floyd CASPER 74.0
5. Clark, Trig Gordon SHERID 72.0
6. Clark, Tayte Augustus SHERID 70.0
7. Anderson, JD Robert SHERID 64.0
Bareback Riding Time/Score
1. Bertsch, Dantan Cy CASPER 157.0
2. Clark, Trig Gordon SHERID 148.0
3. Englebert, Chance Leslie LARMIE 147.0
4. Wahlert, Dylan Ryan CASPER 147.0
5. Williams III, Neil Edward CASPER 146.0
6. Clark, Wyatt CHADRN 79.0
7. McFadden, Nathan Scott CHADRN 141.0
8. Brasfield, Edward Hunter UWY 140.0
Bull Riding Time/Score
1. Hecht, Ethan A UWY 147.0
2. Johnston, Dayton Riley SHERID 82.0
3. Hartman, Weston Brian SHERID 77.0
4. Williams III, Neil Edward CASPER 76.0
5. Butner, Shawn Coleter CWYC 74.0
6. Smith, Jacob Brooks UWY 67.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Andersen, Seth Andrew GILLET 20.3
2. Turner, Trenton Lane NEJC 20.7
3. Hinman, David Rodney NEJC 22.6
4. Colman, Cody Lane EWYC 24.3
5. Mann, Wyatt T EWYC 22.8
6. Milligan, Logan L EWYC 24.5
7. Fulton, Jake Raymond CASPER 23.4
8. Cahill, Ethan Daniel UWY 11.1
9. Anders, Kalane Edmond LARMIE 33.3
Steer Wrestling Time/Score
1. Anders, Kalane Edmond LARMIE 9.9
2. Sellers, Casey Wayne GILLET 10.7
3. Christensen, Hunter Cole UWY 11.1
3. Willey, Austin Lee EWYC 17.9
5. Olson, Taz Day CHADRN 4.4
6. Bond, Tylor Dalton UWY 18.6
7. Keller, Tyler John LAMAR 20.0
7. Antone, Drew James CASPER 20.2
Team Roping Header Time/Score
1. Mann, Wyatt T EWYC 16.0
2. Dailey, Dustin Dale EWYC 17.1
3. Colman, Cody Lane EWYC 22.1
4. Ellerman, Brit J UWY 7.3
5. Nye, Cody William GILLET 24.0
6. Schaack, Treg Albert NEJC 8.0
7. Kautzman, Trae Jerry CWYC 8.5
7. Knust, Kelsey Rae LARMIE 8.5
Team Roping Heeler Time/Score
1. Musick, Carson Wade EWYC 16.0
2. Packer, Casey Robert EWYC 17.1
3. Friede, Shane Micheal EWYC 22.1
4. Yates, Trey Don EWYC 7.3
5. Simonson, Dillon Lee UWY 24.0
6. Hinman, David Rodney NEJC 8.0
7. Johnson, Reed M LARMIE 8.5
7. Barquin, James Delmar CWYC 8.5
Barrel Racing Time/Score
1. Engesser, Taylor Marie GILLET 32.24
2. Roepke, Tally Mae GILLET 32.44
3. Steffes, Kristi Lynn GILLET 32.60
4. Waggoner, Nicole Rose OTERO 32.60
5. Burnett, Kaylee Frances CWYC 32.95
6. Goulet, Lindsey Ann EWYC 37.85
7. Smith, Keely Lynette LAMAR 33.56
8. Deichert, Amy Susan CHADRN 33.02
9. Awery, Alexis Amber COSU 33.02
Breakaway Roping Time/Score
1. Christensen, Syerra Hope LARMIE 8.3
2. Barry, Tawny Tee LARMIE 2.5
3. Jackson, Laramie Rose UWY 2.7
4. Carson, Faith Rose GILLET 2.8
5. Hunt, Taylor Marie CWYC 2.9
6. Lauweryssen, Jayne Lauren GILLET 3.1
Goat Tying Time/Score
1. Anderson, Amelia Elyn UWY 14.0
2. Dirks, Breeann Elizabeth CASPER 14.4
3. Williams, Lexy Bay SHERID 14.6
4. Segelke, Paxton Rhea NEJC 14.8
5. Miller, Katy Ann SHERID 15.6
6. Schaefer, Shailynn Marie EWYC 15.1
7. Deichert, Amy Susan CHADRN 7.3
8. Reimler, Breanna Mae CASPER 15.5
9. Spratt, Coralee GILLET 7.5
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com