free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Kansas State University Feb 21 to Feb 23, 2014
Results as of Feb 27, 2014
Men's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 640.00
2. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 610.00
3. Fort Scott Community College FTSCOT 290.00
4. Western Oklahoma State College WOKSC 240.00
5. Garden City Community College GARDEN 195.00
6. Kansas State University KSSU 160.00
7. Panhandle State University PANHDL 145.00
8. Dodge City Community College DODGE 135.00
9. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 90.00
9. Connors State College CONNOR 90.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 317.50
2. Kansas State University KSSU 145.00
3. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 90.00
4. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 80.00
5. Pratt Community College PRATT 75.00
6. Oklahoma State University OKSU 70.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 55.00
8. Connors State College CONNOR 30.00
9. Panhandle State University PANHDL 17.50
10. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 15.00
Men's All-around Points
1. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 310.00
2. Richards, Dalton Benjamin NWOKSU 205.00
3. Domer, Ryan Michael NWOKSU 160.00
4. Madsen, Luke Alexander WOKSC 80.00
5. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 60.00
5. Hale, Tee Wacey NWOKSU 60.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Davis, Dalton Myles SWOKSU 148.0
2. Stratton, John Nathan PANHDL 144.0
3. Kafka, Preston William PANHDL 143.0
4. Watson, Jacob Darwin PANHDL 125.0
4. Goertzen, Cody Ryan SWOKSU 118.0
6. Harper, Joe Levi PANHDL 70.0
6. Overman, Kip Tanner FTSCOT 70.0
Bareback Riding Time/Score
1. Miller, Boyd William FTSCOT 142.0
2. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 141.0
3. Glendy, William Logan PANHDL 129.0
4. Edmonds, Alex Daniel FTSCOT 77.0
5. Willems, Jacob Aaron FTHAYS 110.0
5. Cooper, Brody Lane FTSCOT 74.0
7. Conley, Dylan Jacob NEOKAM 59.0
Bull Riding Time/Score
1. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 170.0
2. Andrews, Mickey Brook SWOKSU 85.0
3. Bertus, Jeff Loren PANHDL 79.0
4. Trivette, Cole McRay FTSCOT 74.0
5. Visco, Anthony James BACONE 71.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Young, Trey Douglas NWOKSU 19.0
2. Domer, Ryan Michael NWOKSU 20.1
3. Richards, Dalton Benjamin NWOKSU 20.3
4. Long, Berk Dean NWOKSU 22.5
5. Madsen, Luke Alexander WOKSC 20.8
6. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 10.3
7. Vick, Logan William GARDEN 30.1
8. Hale, Tee Wacey NWOKSU 30.6
Steer Wrestling Time/Score
1. Brunner, Tanner Latting KSSU 11.9
2. Phelps, Bravane Shandon Alexander DODGE 12.4
3. Moore, Dustin Lynn PANHDL 13.4
4. Butler, Baylor Kole CONNOR 14.2
5. Domer, Ryan Michael NWOKSU 5.9
6. Gardner, Mitchell Glen NWOKSU 15.6
7. Hale, Tee Wacey NWOKSU 28.1
8. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 20.3
Team Roping Header Time/Score
1. Warner, Parker Ray NWOKSU 12.5
2. Richards, Dalton Benjamin NWOKSU 12.6
3. Fox, Ethan Douglas SEOKSU 5.1
4. Turner, Trenton Lane GARDEN 15.4
5. Berryhill, Thompson Lee OKSU 5.4
6. Remington, Cole Dempsey PANHDL 6.6
7. Gordon, Dylan Glen WOKSC 6.7
8. Samples, Micah Shay NWOKSU 7.0
8. Madsen, Luke Alexander WOKSC 7.0
Team Roping Heeler Time/Score
1. Searcy, Dustin Kyle NWOKSU 12.5
2. Whiddon, Benjamin Wayne WOKSC 12.6
3. Boekhaus, Chase William NWOKSU 5.1
4. Gibbs, Chase Colton GARDEN 15.4
5. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 5.4
6. Remington, Cody Stephen PANHDL 6.6
7. Rich, Douglas Lane WOKSC 6.7
8. Harmon, Braden Keith WOKSC 7.0
8. Nettleship, Clayton Alan WOKSC 7.0
Barrel Racing Time/Score
1. Moore, Mattie Elizabeth NEOKAM 25.40
2. Lenhart, Callin Jae PITT 25.52
3. Carlile, Micaela Rae SEOKSU 25.78
4. Simon, Latisha Michelle PRATT 25.79
5. Steinhoff, Tanya Sue OKSU 25.79
6. Underwood, Lauren Rene OKSU 12.79
7. Bryant, Mary Kathryn NEOKAM 25.90
Breakaway Roping Time/Score
1. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 7.4
2. Chace, Kelsie Rae SWOKSU 7.4
3. Pontius, Kesley Dorothea NWOKSU 7.5
4. Price, Elli Jo NEOKAM 2.7
5. Depew, Randa Shea OKSU 8.4
6. Wood, Lyndsay Jane OKSU 3.0
6. Konze, Ricki Marie SWOKSU 3.0
8. Johnson, Cheyenne Sierra CONNOR 3.4
9. Allred, Laremi Brette PANHDL 3.5
9. Leveille, Erika Marie NWOKSU 3.5
Goat Tying Time/Score
1. Leonhard, Shelby Lawrence KSSU 12.6
2. Foos, Samantha Kristine PANHDL 12.9
3. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 13.0
4. Miller, Emily Rose SWOKSU 13.1
5. King, Taylor Jo WOKSC 13.3
6. Kimzey, Dusta Lee SWOKSU 6.1
7. Haugen, Hannah Lynne SWOKSU 13.4
8. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 6.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com