free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 


























2014-2015 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Gillette College Mar 20 to Mar 22, 2015
Results as of Mar 25, 2015
Men's Team Points
1. Chadron State College CHADRN 680.00
2. Casper College CASPER 385.00
3. Laramie County Community College LARMIE 280.00
4. Gillette College GILLET 220.00
5. Central Wyoming College CWYC 190.00
6. Northeastern Junior Coll NEJC 170.00
7. Otero Junior College OTERO 120.00
7. Sheridan College SHERID 120.00
7. Eastern Wyoming College EWYC 120.00
10. University of Wyoming UWY 110.00
Women's Team Points
1. Gillette College GILLET 675.00
2. Laramie County Community College LARMIE 315.00
3. Central Wyoming College CWYC 202.50
4. Casper College CASPER 175.00
5. Chadron State College CHADRN 117.50
6. Eastern Wyoming College EWYC 115.00
7. Northeastern Junior Coll NEJC 65.00
8. Sheridan College SHERID 25.00
Men's All-around Points
1. Freeman, Tanner Cameron EWYC 150.00
2. Williams III, Neil Edward CASPER 145.00
3. Freeman, Aaron Jesse EWYC 120.00
Women's All-around Points
1. Spratt, Coralee GILLET 205.00
2. Burnett, Kaylee Frances CWYC 202.50
3. Engesser, Taylor Marie GILLET 190.00
4. Camp, Lacey Mickayla CASPER 175.00
5. Barry, Tawny Tee LARMIE 155.00
6. Deichert, Amy Susan CHADRN 85.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Harrell, Justin Floyd CASPER 141.0
2. Butner, Shawn Coleter CWYC 118.0
3. Dinwoodie, Brady Edward UWY 98.0
4. Simons, Tanner Colby GILLET 59.0
4. Schmidt, Teal Cary GILLET 59.0
6. Cover, Jeffrey James CHADRN 48.0
Bareback Riding Time/Score
1. Bertsch, Dantan Cy CASPER 150.0
2. Clark, Wyatt CHADRN 143.0
3. McFadden, Nathan Scott CHADRN 137.0
4. Wahlert, Dylan Ryan CASPER 132.0
5. Kissack, Justin Robert GILLET 126.0
5. Englebert, Chance Leslie LARMIE 0.0
7. Williams III, Neil Edward CASPER 124.0
8. Clark, Jaden Dell UWY 0.0
Bull Riding Time/Score
1. Johnston, Dayton Riley SHERID 72.0
2. Williams III, Neil Edward CASPER 70.0
3. Wilcox, Blue LAMAR 68.0
4. Devol, Zach Allan OTERO 47.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Day, Lane Wyatt CHADRN 22.4
2. Novak, Prestyn Lane CHADRN 23.0
3. Packer, Caden James EWYC 24.2
4. Hill, Hilton Cody OTERO 27.3
4. Wakefield, Brady Thomas GILLET 8.9
6. Trainor, Cody L SHERID 34.4
6. Hinman, David Rodney NEJC 10.4
8. Turner, Trenton Lane NEJC 30.3
9. Packer, Casey Robert EWYC 11.6
Steer Wrestling Time/Score
1. Olson, Taz Day CHADRN 12.0
2. Christensen, Hunter Cole UWY 12.2
3. Jamerman, Morgan Avery UWY 15.4
3. Anders, Kalane Edmond LARMIE 15.6
5. Fulton, Jake Raymond CASPER 15.5
6. Freeman, Tanner Cameron EWYC 16.6
7. Freeman, Aaron Jesse EWYC 17.7
7. Davison, Jess Alan UWY 18.1
9. Antone, Drew James CASPER 25.2
Team Roping Header Time/Score
1. Knust, Kelsey Rae LARMIE 18.5
2. Freeman, Aaron Jesse EWYC 26.0
3. Scantling, Trevor John GILLET 7.3
3. Sellers, Casey Wayne GILLET 26.3
5. Choate, Kyle Mitchell CWYC 28.6
5. Vineyard, Terrel Cob LARMIE 7.5
7. Merritt, Cash James LARMIE 8.1
8. Harrell, Jordan L CASPER 8.5
9. Camp, Lacey Mickayla CASPER 10.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. Brott, Levi Michael LARMIE 18.5
2. Freeman, Tanner Cameron EWYC 26.0
3. Boldon, Samuel Wayde NEJC 26.3
3. Andersen, Seth Andrew GILLET 7.3
5. Choate, Klint M CWYC 28.6
5. Bradley, Blayne Turner LARMIE 7.5
7. Merritt, Reed Justin UWY 8.1
8. Sadlier, Ryan Ike CWYC 8.5
9. Tehau, Mathew Robert CASPER 10.4
Barrel Racing Time/Score
1. Burnett, Kaylee Frances CWYC 28.53
2. O'Keefe, Lindsey Ann EWYC 28.68
3. Steffes, Kristi Lynn GILLET 28.72
4. Spratt, Coralee GILLET 28.73
5. Deichert, Amy Susan CHADRN 28.82
6. Jolly, Cara Elizabeth NEJC 28.83
7. Williams, Kodee Faye CASPER 14.33
8. Webb, Kailee Taryn UWY 29.03
Breakaway Roping Time/Score
1. Camp, Lacey Mickayla CASPER 5.3
2. Spratt, Coralee GILLET 5.8
3. Engesser, Taylor Marie GILLET 5.9
4. Dunlavy, Toby Anna CASPER 6.0
5. Carson, Faith Rose GILLET 2.6
6. Barry, Tawny Tee LARMIE 3.0
7. McFadden, Kadi A CHADRN 6.7
7. Burnett, Kaylee Frances CWYC 6.7
9. Wolaver, Erika A CWYC 3.3
9. Halverson, Cady Elizabeth UWY 3.3
Goat Tying Time/Score
1. Reimler, Casey Rae GILLET 15.1
2. Barry, Tawny Tee LARMIE 16.2
3. Engesser, Taylor Marie GILLET 16.3
4. Reimler, Breanna Mae CASPER 16.5
5. Cwach, Brandi Jo CHADRN 16.6
6. Vogel, Josee Rae UWY 16.7
7. Miller, Katy Ann SHERID 7.8
7. Dirks, Breeann Elizabeth CASPER 16.8
7. Delaware, Hope Charleen NEJC 19.4
10. Deichert, Amy Susan CHADRN 16.8
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com