free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Garden City Community College Feb 28 to Mar 2, 2014
Results as of Mar 3, 2014
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 695.00
2. Western Oklahoma State College WOKSC 420.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 395.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 385.00
5. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 240.00
6. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 235.00
7. Dodge City Community College DODGE 200.00
8. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 155.00
9. Fort Hays State University FTHAYS 130.00
10. Coffeyville Community College COFFEY 115.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 258.33
2. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 245.00
3. Panhandle State University PANHDL 220.00
4. Pratt Community College PRATT 215.00
5. Coffeyville Community College COFFEY 160.00
6. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 155.00
7. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 115.00
8. Kansas State University KSSU 80.00
9. Western Oklahoma State College WOKSC 38.33
Men's All-around Points
1. Frost, Joe Ferd PANHDL 275.00
2. Larsen, Orin John PANHDL 240.00
3. Snider, Kent Walter DODGE 190.00
Women's All-around Points
1. Flynn, Ari-Anna Elise SEOKSU 40.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Hamm, Cody Jay FTSCOT 144.0
2. Goertzen, Cody Ryan SWOKSU 137.0
3. Stratton, John Nathan PANHDL 130.0
4. Harper, Joe Levi PANHDL 130.0
5. Larsen, Orin John PANHDL 64.0
6. Goad, Colton Nicholas FTSCOT 62.0
Bareback Riding Time/Score
1. Larsen, Orin John PANHDL 152.0
2. Graham, Austin Don FTSCOT 141.0
3. Willems, Jacob Aaron FTHAYS 136.0
4. Cole, Wesley Graham PANHDL 129.0
5. Miller, Boyd William FTSCOT 127.0
6. Cooper, Brody Lane FTSCOT 66.0
7. Glendy, William Logan PANHDL 126.0
8. Stemo, Jacob Colter SWOKSU 65.0
Bull Riding Time/Score
1. Frost, Josh Shane PANHDL 162.0
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 152.0
3. Andrews, Mickey Brook SWOKSU 149.0
4. German, Garrett Duane NWOKSU 72.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Madsen, Luke Alexander WOKSC 18.8
2. Young, Trey Douglas NWOKSU 19.6
3. Bullock, Caleb Gene PANHDL 19.3
4. Johnson, Trey L NEOKAM 20.4
4. King, Garrett Wayne NEOKAM 19.7
6. Perry, Wade Dillon NWOKSU 25.6
7. Nelson, Trever James WOKSC 9.9
Steer Wrestling Time/Score
1. Snider, Kent Walter DODGE 8.0
2. Frost, Joe Ferd PANHDL 8.9
3. Domer, Ryan Michael NWOKSU 9.1
4. Humphrey, Dylan Connor CONNOR 11.3
5. Edler, Jacob Donald WOKSC 4.1
6. Brunner, Tanner Latting KSSU 24.6
Team Roping Header Time/Score
1. Fox, Ethan Douglas SEOKSU 12.3
1. Warner, Parker Ray NWOKSU 11.6
3. Schmidt, Kolton Butch SEOKSU 22.6
4. Wideman, Nicholas D NEOKAM 13.7
5. Munsell, Hunter Chet WOKSC 5.8
6. Richards, Dalton Benjamin NWOKSU 5.9
7. Gulick, Kurt Taylor OKSU 6.0
8. Hatcher, Casey Lee DODGE 6.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. Boekhaus, Chase William NWOKSU 12.3
1. Searcy, Dustin Kyle NWOKSU 11.6
3. Barham, Sawyer Montgomery COFFEY 22.6
4. Small, Blair Tyler NEOKAM 13.7
5. Harmon, Braden Keith WOKSC 5.8
6. Whiddon, Benjamin Wayne WOKSC 5.9
7. Becker, Justin Edward OKSU 6.0
8. Snider, Kent Walter DODGE 6.4
Barrel Racing Time/Score
1. Steinhoff, Tyrney Sue COFFEY 27.82
2. Miller, Emily Rose SWOKSU 28.19
3. Moore, Mattie Elizabeth NEOKAM 28.29
4. Carlile, Micaela Rae SEOKSU 28.33
5. Huckle, Kegan Jean OKSU 28.69
6. Snow, Bailee Ann NEOKAM 28.73
6. Simon, Latisha Michelle PRATT 28.34
8. Flynn, Ari-Anna Elise SEOKSU 36.98
Breakaway Roping Time/Score
1. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 6.0
2. Bachman, Bailey Bodean PRATT 8.8
3. Pontius, Kesley Dorothea NWOKSU 6.4
4. Samples, Micah Shay NWOKSU 15.4
5. Adams, Casey Rene KSSU 7.4
6. Chace, Kelsie Rae SWOKSU 2.8
6. Spire, Kirbee Tess NEOKAM 2.8
8. Flynn, Ari-Anna Elise SEOKSU 15.7
9. Small, Mary Frances Hallahan PANHDL 3.0
10. Hall, Whitney Nicole WOKSC 16.3
Goat Tying Time/Score
1. Allred, Laremi Brette PANHDL 12.7
2. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 12.8
3. Kile, Karley Lynn NWOKSU 13.5
4. Hansen, Kodi Elizabeth NWOKSU 13.6
5. Miller, Shayna Lyn PRATT 13.7
6. Spitzke, Dana Alexandra WOKSC 13.8
7. Trenary, Mercedes Lee PANHDL 13.8
8. Foos, Samantha Kristine PANHDL 23.1
8. Schneider, Sarah Marie WOKSC 14.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com