free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2015-2016 Rodeo Results
Central Plains Region - Fort Scott Community College Mar 6 to Mar 8, 2015
Results as of Mar 9, 2015
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 748.33
2. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 455.00
3. Oklahoma State University OKSU 180.00
4. Fort Scott Community College FTSCOT 173.33
5. Western Oklahoma State College WOKSC 160.00
6. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 115.00
7. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 100.00
8. Coffeyville Community College COFFEY 85.00
9. Garden City Community College GARDEN 80.00
10. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 60.00
Women's Team Points
1. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 290.00
2. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 190.00
2. Kansas State University KSSU 190.00
4. Garden City Community College GARDEN 180.00
5. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 155.00
6. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 140.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 130.00
8. Panhandle State University PANHDL 55.00
Men's All-around Points
1. Elliott, Clay George PANHDL 295.00
2. Frost, Josh Shane PANHDL 180.00
3. Arnold, Zane Austin GARDEN 175.00
Women's All-around Points
1. Harrison, Mikayla Nicole SWOKSU 265.00
2. Budvarson, Cheyenne Lynn SEOKSU 120.00
3. Whiting, Shelby Lin GARDEN 105.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Elliott, Clay George PANHDL 147.0
2. McLain, Telden James PANHDL 132.0
3. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 111.0
4. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 79.0
5. Davis, Dalton Myles SWOKSU 73.0
6. Kendall, Cody Alan FTSCOT 60.0
Bareback Riding Time/Score
1. Pollmiller, Justin Michael SWOKSU 157.0
2. Stemo, Jake Colter SWOKSU 151.0
3. Graham, Austin Don FTSCOT 149.0
4. Cole, Wesley Graham PANHDL 147.0
5. Gewinner, Wyatt James FTSCOT 144.0
6. Delgado, Colton Blake FTSCOT 137.0
7. Ferretti, Sandro Nello FTSCOT 128.0
8. Maines, Wyatt William Paul FTSCOT 73.0
Bull Riding Time/Score
1. Hessman, Tyler Lane PANHDL 86.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Sechrist, Bryson D WOKSC 18.3
2. Elliott, Clay George PANHDL 19.4
3. Schmidt, Kolton Butch SEOKSU 19.5
3. Poppino, Brodie Lane SWOKSU 19.3
5. Frost, Josh Shane PANHDL 8.9
6. Arnold, Zane Austin GARDEN 20.2
7. Stec, Tanner Wayne WOKSC 9.8
7. Murray, Bryce Lane SEOKSU 21.8
Steer Wrestling Time/Score
1. Frost, Josh Shane PANHDL 11.2
2. Culling, Stephen James NWOKSU 11.5
3. Frost, Joe Ferd PANHDL 11.3
4. Batie, Tyler Martin NWOKSU 12.2
5. Lako, Chase Allen NWOKSU 12.6
6. Assarsson, Cory Clifford GARDEN 5.0
7. Whetham, Ryan Kyle PRATT 13.6
8. Devers, Cody Reed GARDEN 19.9
Team Roping Header Time/Score
1. Gulick, Clay Jordon NEOKAM 12.1
2. Honeycutt, Orrin James GARDEN 16.3
3. Nelson, Trever James SEOKSU 13.8
4. Chasteen, Tory U NEOKAM 19.6
5. Smith, Layne Travis WOKSC 18.3
6. Nave, Samuel Hayes NEOKAM 6.3
7. Osborn, Wendell Connor CONNOR 35.9
7. Phillips, Lucas Ray PANHDL 6.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. Becker, Justin Edward OKSU 12.1
2. Arnold, Zane Austin GARDEN 16.3
3. Palmer, Brady Loyd SEOKSU 13.8
4. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 19.6
5. Patterson, Cole Dee WOKSC 18.3
6. King, Garrett Wayne NEOKAM 6.3
7. Stephens, Connor Carl PANHDL 6.4
7. Whayne, William Johnell NWOKSU 35.9
Barrel Racing Time/Score
1. Prentice, Kaitlyn Michelle SEOKSU 24.66
2. Coy, Eryn S WOKSC 25.13
2. Eike, Katelyn Elizabeth KSSU 24.94
4. Budvarson, Cheyenne Lynn SEOKSU 25.16
5. Whiting, Shelby Lin GARDEN 25.60
6. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 25.73
7. Kimzey, Dusta Lee SWOKSU 30.18
8. Winnett, Paige Nicole NWOKSU 12.67
Breakaway Roping Time/Score
1. Spire, Kirbee Tess NEOKAM 5.4
2. Harrison, Mikayla Nicole SWOKSU 5.5
2. Kelber, KeAnn LaRae SWOKSU 5.5
4. White, Megan Lee SWOKSU 5.8
5. Hollenbeck, Brandi Ann GARDEN 2.5
6. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 5.9
6. Woodward, Cassy Kay NWOKSU 2.7
8. Bowen, Riley Nicole GARDEN 2.8
9. Micek, Terra Seryn PANHDL 6.7
9. Weeder, Shelbie Rose Mae PANHDL 6.7
Goat Tying Time/Score
1. Harrison, Mikayla Nicole SWOKSU 15.5
2. Christen, Alexis Marie SWOKSU 15.7
3. Barnes, Lauren Nichole NWOKSU 15.9
4. Miller, Shayna Lyn NWOKSU 15.9
5. Leonhard, Shelby Lawrence KSSU 16.8
6. Whiting, Shelby Lin GARDEN 16.0
7. Budvarson, Cheyenne Lynn SEOKSU 7.7
8. Sierks, Mardee Emma Lee PANHDL 19.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com