free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Northwest Region - Eastern Oregon University Oct 6 to Oct 6, 2012
Results as of Oct 8, 2012
Men's Team Points
1. Walla Walla Community College WWCC 840.00
2. Blue Mountain Community College BLUE 664.50
3. Eastern Oregon University EORU 167.00
4. Treasure Valley Community College TVCC 158.00
5. Central Washington University CWAU 107.00
6. Boise State University BOISE 13.00
Women's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 418.50
2. Treasure Valley Community College TVCC 255.00
3. Boise State University BOISE 138.00
4. Walla Walla Community College WWCC 113.50
5. Eastern Oregon University EORU 88.00
6. University of Idaho UID 69.00
7. Central Washington University CWAU 50.00
Men's All-around Points
1. Smith, Cain Lincoln WWCC 290.00
2. Kamm, Koty Rope WWCC 226.00
3. Hansen, Clayton John BLUE 185.50
4. Justesen, Zachary Jon WWCC 177.00
5. Jim, Dalton Riley TVCC 158.00
6. Chambers, Mason WASU 138.50
7. Parke, Jared J BLUE 101.00
Women's All-around Points
1. Doutre, Alexis BLUE 280.50
2. Baty, Brittany Dawn TVCC 214.00
2. Hays, Mary Shae BLUE 214.00
4. Scott, Shelby Nicole BLUE 204.50
5. Ridley, Sierra Katelyn ORIT 201.50
6. Baty, Brianne Danielle BOISE 138.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Jim, Dalton Riley TVCC 61.0
2. Cox, Bruce Lee BLUE 36.0
Bareback Riding Time/Score
1. Rose, Corey Kay WWCC 62.0
Bull Riding Time/Score
1. Smith, Cain Lincoln WWCC 74.0
2. Weiser, Ethan J EORU 59.0
3. Bala, Erik Thomas CWAU 54.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Smith, Cain Lincoln WWCC 10.6
2. Pederson, Michael David BLUE 10.9
3. Chambers, Mason WASU 11.4
3. Hansen, Clayton John BLUE 11.4
5. Kamm, Koty Rope WWCC 11.8
6. Sharp, Jared John ORSU 12.0
7. Justesen, Zachary Jon WWCC 12.9
8. Parke, Jared J BLUE 13.1
Steer Wrestling Time/Score
1. Hansen, Chase Merle BLUE 6.7
2. Hulden, William Blalock BLUE 7.3
3. Reay, Bryan Scott BLUE 9.1
4. Kamm, Koty Rope WWCC 9.8
5. Robinson, Devin Byron ORSU 13.1
6. Kimsey, Justin Lee WASU 14.2
7. Sherman, Ty J BLUE 17.3
Team Roping Header Time/Score
1. Justesen, Zachary Jon WWCC 8.3
2. Ridley, Sierra Katelyn ORIT 9.4
3. Palmer, Bryce Kenneth WWCC 11.6
4. Hansen, Clayton John BLUE 13.7
5. Kamm, Koty Rope WWCC 14.6
6. Chambers, Mason WASU 14.9
6. Opie, Ryan Daniel BLUE 14.9
8. Buckner, MeKennan Dean BOISE 15.3
Team Roping Heeler Time/Score
1. Thiele, Kane Michael WWCC 8.3
2. Thompson, Jared Benjamin WWCC 9.4
3. Minor, Jake Michael WWCC 11.6
4. Parke, Jared J BLUE 13.7
5. Streeter, Brock Leo WWCC 14.6
6. Andreassen, Lane Weston EORU 14.9
6. Ramone, Brady John WWCC 14.9
8. Jim, Dalton Riley TVCC 15.3
Barrel Racing Time/Score
1. Willis, Stevie Rae Herrin CORCC 17.96
2. Baty, Brittany Dawn TVCC 17.97
3. Hays, Mary Shae BLUE 18.08
4. Lovins, Tanisha Ree EORU 18.14
5. Baty, Brianne Danielle BOISE 18.20
6. Nybo, Paige Michelle CWAU 18.22
7. Wolfe, Jaden Elaine WWCC 18.27
8. Imhof, Hilary Jane BLUE 18.32
Breakaway Roping Time/Score
1. Doutre, Alexis BLUE 2.8
2. Crossley, Callahan Shane BLUE 3.7
3. Streeter, Kelsey Laine WWCC 4.8
4. Scott, Shelby Nicole BLUE 5.2
4. Welch, Kellie Elizabeth UID 5.2
4. Ridley, Sierra Katelyn ORIT 5.2
7. Hall, Fallon Paige BLUE 5.9
8. Moulton, Katy Jane CORCC 6.4
Goat Tying Time/Score
1. Scott, Shelby Nicole BLUE 7.8
1. Doutre, Alexis BLUE 7.8
3. Hays, Mary Shae BLUE 8.0
4. Baty, Brittany Dawn TVCC 8.1
5. Baty, Brianne Danielle BOISE 8.2
6. Pendergrass, Madison Alice BLUE 8.3
6. Cornie, Alli Rae TVCC 8.3
8. Richards, Rachel Lynn WWCC 8.4
8. Ridley, Sierra Katelyn ORIT 8.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com