free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 




















2014-2015 Rodeo Results
Central Plains Region - Colby Community College Sep 20 to Sep 22, 2013
Results as of Sep 23, 2013
Men's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 345.00
2. Fort Scott Community College FTSCOT 295.00
3. Panhandle State University PANHDL 265.00
4. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 190.00
5. Western Oklahoma State College WOKSC 170.00
5. Kansas State University KSSU 170.00
7. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 160.00
8. Pratt Community College PRATT 140.00
8. Coffeyville Community College COFFEY 140.00
10. Colby Community College COLBY 110.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 472.50
2. Western Oklahoma State College WOKSC 235.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 185.00
4. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 175.00
5. Panhandle State University PANHDL 105.00
6. Pratt Community College PRATT 75.00
7. Oklahoma State University OKSU 55.00
8. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 25.00
Women's All-around Points
1. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 255.00
2. Spitzke, Dana Alexandra WOKSC 135.00
3. Miller, Emily Rose SWOKSU 122.50
4. Schweer, Kashly Rene PANHDL 105.00
5. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 95.00
6. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 62.50
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Davis, Dalton Myles SWOKSU 153.0
2. Elliott, Clay George PANHDL 143.0
2. Kafka, Preston William PANHDL 143.0
4. Harper, Joe Levi PANHDL 140.0
5. Henson, Dylan Miles SWOKSU 69.0
6. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 126.0
Bareback Riding Time/Score
1. Graham, Austin Don FTSCOT 149.0
2. Cooper, Brody Lane FTSCOT 142.0
3. Rickman, Ryan Allen FTSCOT 141.0
4. Conley, Dylan Jacob NEOKAM 107.0
5. Ferretti, Enzo Roland FTSCOT 64.0
Bull Riding Time/Score
1. Taylor, Jared S CONNOR 158.0
2. Bertus, Jeff Loren PANHDL 157.0
3. Kimzey, Sage Steele SWOKSU 153.0
4. Naylor, Brogan Craig PRATT 80.0
5. Sims, Skyler Dakota NEOKAM 72.0
6. Bowman, Kole Wayne CONNOR 68.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Hinkle, Jesse Wayne NEOKAM 20.0
2. Bullock, Caleb Gene PANHDL 20.0
3. Domer, Ryan Michael NWOKSU 20.5
4. Beecher, Kyle Lane SWOKSU 22.8
5. Hay, Kyle Dixon SWOKSU 25.3
6. Thurston, Chisum McClintock SEOKSU 9.1
7. Vick, Logan William GARDEN 9.5
8. Leininger, Zachary John GARDEN 30.0
Steer Wrestling Time/Score
1. Brunner, Tanner Latting KSSU 8.9
2. Whetham, Ryan Kyle PRATT 11.9
3. Rieker, Cody Cinch COLBY 10.2
4. Culling, Stephen James NWOKSU 10.7
5. Edgmon, Michael David CONNOR 14.3
6. Herl, Jon Laine WOKSC 5.6
7. Batie, Tyler Martin PRATT 23.6
Team Roping Header Time/Score
1. Berryhill, Thompson Lee OKSU 18.9
2. Green, Chance James WOKSC 20.2
2. Schweer, Kashly Rene PANHDL 19.8
4. Gordon, Dylan Glen WOKSC 5.7
5. Fox, Ethan Douglas SEOKSU 30.9
6. William, Gage WOKSC 5.8
7. McKellips, Colton Tyler FTSCOT 40.5
8. Chasteen, Tory U NEOKAM 7.4
9. Graham, Wesley Scott CONNOR 9.0
10. Micek, Alex Kaylie PANHDL 10.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 18.9
2. Hall, Whitney Nicole WOKSC 20.2
2. Weeder, Shelbie Rose Mae PANHDL 19.8
4. Rich, Douglas Lane WOKSC 5.7
5. Boekhaus, Chase William NWOKSU 30.9
6. Harmon, Braden Keith WOKSC 5.8
7. Macklin, Logan Kent FTSCOT 40.5
8. Laughlin, Jake Nickels NEOKAM 7.4
9. Reynolds, Clyde Edward CONNOR 9.0
10. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 10.4
Barrel Racing Time/Score
1. Outhier, Amy Deen SWOKSU 34.16
2. Snow, Bailee Ann NEOKAM 34.40
3. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 34.40
4. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 34.94
5. Steinhoff, Tanya Sue OKSU 34.79
6. LaClef, Shannon Nicole PRATT 34.79
6. Arnold, Jaden Fae NOKC 39.32
8. King, Taylor Jo WOKSC 41.48
9. Samples, Micah Shay NWOKSU 35.24
9. Miller, Emily Rose SWOKSU 35.24
Breakaway Roping Time/Score
1. Hewett, Callie Rayann SEOKSU 5.6
2. Bartley, Angela Dawn SWOKSU 5.9
3. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 8.0
4. Spitzke, Dana Alexandra WOKSC 15.2
5. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 2.8
5. Pontius, Kesley Dorothea NWOKSU 2.8
5. Bryant, Chelsea Kay NWOKSU 2.8
5. Miller, Emily Rose SWOKSU 2.8
Goat Tying Time/Score
1. Kile, Karley Lynn NWOKSU 14.4
2. Moyer, Kaylee Marie SWOKSU 15.9
3. Miller, Emily Rose SWOKSU 16.1
4. Miller, Shayna Lyn PRATT 16.3
4. Spitzke, Dana Alexandra WOKSC 16.2
6. Hotsenpiller, Jacoby Nicole SWOKSU 19.4
7. McCaffery, Ceri Cherise SWOKSU 17.3
7. Miller, Saige McKenzie NEOKAM 16.8
9. Schweer, Kashly Rene PANHDL 17.2
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com