free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 
























2014-2015 Rodeo Results
Northwest Region - Blue Mountain Community College May 2 to May 3, 2014
Results as of May 5, 2014
Men's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 960.00
2. Walla Walla Community College WWCC 870.00
3. Treasure Valley Community College TVCC 330.00
Women's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 435.00
2. Walla Walla Community College WWCC 380.00
3. Eastern Washington University EWAU 165.00
4. Eastern Oregon University EORU 145.00
5. Central Washington University CWAU 140.00
6. Treasure Valley Community College TVCC 85.00
Men's All-around Points
1. Parke, Jared J BLUE 360.00
2. Nyman, Nicolas Brandon WWCC 285.00
3. Jim, Dalton Riley TVCC 280.00
4. Opie, Ryan Daniel ORSU 215.00
5. Kamm, Koty Rope WWCC 170.00
6. Potter, Tyler Thomas BLUE 160.00
7. Hansen, Clayton John BLUE 140.00
7. Maier, Clint Allen BLUE 140.00
9. Pederson, Michael David BLUE 135.00
10. Thiele, Kane Michael WWCC 110.00
Women's All-around Points
1. Scott, Shelby Nicole BLUE 205.00
2. Thiele, Charlene M WWCC 170.00
3. Streeter, Kiley Kae WWCC 165.00
4. Fuller, Makenzie Alice BLUE 140.00
5. Pendergrass, Madison Alice BLUE 50.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Jim, Dalton Riley TVCC 118.0
2. Maier, Clint Allen BLUE 54.0
Bareback Riding Time/Score
1. Rose, Corey Ray WWCC 95.0
2. Potter, Tyler Thomas BLUE 56.0
Bull Riding Time/Score
1. Benedetti, Diego TVCC 81.0
2. Smith, Cain Lincoln WWCC 79.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Parke, Jared J BLUE 21.2
2. Pederson, Michael David BLUE 22.7
3. Hansen, Clayton John BLUE 24.5
4. Kamm, Koty Rope WWCC 26.4
5. Lara, Dominic Nathaniel TVCC 24.9
5. Hansen, Chase Merle BLUE 11.2
7. Messner, Timothy Michael ORSU 11.4
8. Potter, Tyler Thomas BLUE 11.7
9. Thiele, Kane Michael WWCC 31.0
Steer Wrestling Time/Score
1. McCleary, Cody James WWCC 13.4
2. Kamm, Koty Rope WWCC 15.4
2. Nyman, Nicolas Brandon WWCC 15.2
4. Parke, Jared J BLUE 15.3
5. Hulden, Will Blalock BLUE 5.4
6. Duby, Taylor Justin WWCC 19.2
7. Opie, Ryan Daniel ORSU 6.8
8. Pederson, Michael David BLUE 40.2
9. Robinson, Garrett Kyle ORSU 7.3
Team Roping Header Time/Score
1. Opie, Ryan Daniel ORSU 11.3
2. Rogers, Kylee Jo BLUE 18.2
3. Thiele, Charlene M WWCC 18.8
3. Buckner, McKennan Dean ORSU 18.3
5. Hansen, Clayton John BLUE 6.0
6. Pendergrass, Madison Alice BLUE 26.0
6. Maier, Clint Allen BLUE 7.1
8. Streeter, Kiley Kae WWCC 9.0
8. Throop, Jaylin Dale BLUE 42.9
Team Roping Heeler Time/Score
1. Nyman, Nicolas Brandon WWCC 11.3
2. Jim, Dalton Riley TVCC 18.2
3. Thiele, Kane Michael WWCC 18.8
3. Parke, Jared J BLUE 18.3
5. Hansen, Chase Merle BLUE 6.0
6. Verling, Ryan Karavagh BLUE 7.1
6. Fuller, Makenzie Alice BLUE 26.0
8. Potter, Tyler Thomas BLUE 42.9
8. Duby, Taylor Justin WWCC 9.0
Barrel Racing Time/Score
1. Crossley, Callahan Shane BLUE 35.43
2. Robertson, Emily Ann CWAU 35.59
3. Lewis, Jessica Dawn BLUE 35.75
4. Liebhardt, Connlee Kay NIDC 35.84
5. Crossley, Jade Kathryn BLUE 35.93
6. Bryan, Sierra Lynn WWCC 36.31
7. Pendergrass, Madison Alice BLUE 36.66
Breakaway Roping Time/Score
1. Streeter, Kiley Kae WWCC 6.3
1. Loper, Casey Lin EORU 5.9
3. Scott, Shelby Nicole BLUE 6.5
4. Thiele, Charlene M WWCC 6.6
5. Aschoff, Ailee Rae BLUE 2.8
6. Fuller, Makenzie Alice BLUE 7.7
7. Golden, Rachael Cristine LINN 3.2
Goat Tying Time/Score
1. Johnson, Shaina Marie EWAU 16.4
2. Cameron, Lexi Jane WWCC 16.9
3. Scott, Shelby Nicole BLUE 18.4
4. Baty, Brittany Dawn TVCC 18.7
5. Fuller, Makenzie Alice BLUE 19.2
6. Frazier, Carley Leanne WWCC 19.4
7. Streeter, Kelsey Laine WWCC 20.5
7. DeHaven, Tessa Mae BOISE 9.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com